reklama 5 v magazínu pro ženy

Nepřehlédněte

Zumbou ku zdraví

 
celý článek | Petra Zápotočná | přečteno: 3187x 2018.08.04

Neřeš a nepřepínej!

 
celý článek | Beáta Matyášová | přečteno: 12848x 2014.02.13

Koberce a alergie na prach

 
celý článek | Admin | přečteno: 5567x 2017.10.09

newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Moravský kras

 
Moravský kras

Moravský kras je zcela jistě jedno z nejunikátnějších míst nacházející se v naší zemi a právem patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Aby taky ne, když se na jeho území rozprostírá zhruba 1100 jeskyní, z nichž 5 můžete navštívit. Jsou to konkrétně Punkevní jeskyně, Kateřinská jeskyně, jeskyně Balcarka, Sloupsko-šošůvské jeskyně a jeskyně Výpustek.

 

Navštivte dechberoucí Punkevní jeskyně

Z Brna je samozřejmě nejpohodlnější způsob dopravy vlastním autem, trvá to necelých 45 minut, ale je určitě možné využít vlak a autobus. Zaparkovat se dá u hotelu Skalní mlýn za 20 Kč na den a v blízkosti parkovistě je také možné na informacích koupit vstupenky do Punkevních jeskyní. Ty jsou patrně nejznámější a také nejhojněji navštěvované. V létě prý bývají vstupenky často vyprodané i dopředu. Studentský lístek vyjde na 180 Kč a zahrnuje "suchou" prohlídku s průvodcem na 30 minut a pak dalších 25 minut na lodičkách, kde ve výkladu pokračuje převozník. K samotným Punkevním jeskyním to je od informací 2 kilometry pohodovou procházkou. Jezdí tam také vláček, ale to je spíše atrakce pro děti nebo způsob dopravy pro starší lidi, kteří již nemůžou tolik chodit.

Samotná prohlídka jeskyní byla naprosto dechberoucí. Je opravdu neuvěřitelné, co příroda dokázala za miliony a miliony let vytvořit. Pro představu - jeden milimetr krychlový krápníku prý roste zhruba 10 let. Přitom jsou v jeskyních k vidění často i několikametrové útvary. Bohužel je ale také na několika místech vidět, jak rychle tuto nádheru mohou lidé zničit. Pokud se lidé začnou dotýkat vápence, ten postupně zčerná a umře. A to, co rostlo miliony let může být zničeno během jedné sezony. Tzv. suchá prohlídka, během které například průvodce pouští i klasickou hudbu, aby ukázal, jak se hudba v jeskynních prostorách nese, vede až na dno propasti Macocha. Víte, proč se tak jmenuje?

Jak Macocha dostala své jméno?

Podle pověsti jednomu chlapci z vesnice v okolí umřela maminka a tak se chtěl jeho otec znovu oženit, aby jeho nová žena chlapce vychovala. Nová manželka byla prý krásná, ale zlá a chlapce neměla ráda. A když se jí narodilo vlastní dítě, rozhodla se, že se chlapce zbaví. Vylákala ho tedy do lesa k propasti, o které věděla a shodila ho dolů. Chlapci se však povedlo zachytit o stromy rostoucí v propasti a až macecha odešla, křikem a pláčem přivolal dřevorubce, kteří nedaleko pracovali a ti ho vytáhli. Chlapec pak popsal mužům, co se mu přihodilo a ti následně vzburcovali celou vesnici a zlou macechu sami hodili do propasti. Od té doby se propasti říká Macocha. V místním nářečí to totiž znamená macecha.

 

Ze dna Macochy se již směřuje k podzemní řece Punkvě, které teče pod jeskyněmi. Plavba, druhá část prohlídky vede  v nádherných a trochu i děsivých místech. Převozník sám zmiňuje, že v některých msítech je hloubka řeky až 18 metrů a naopak nad řekou se nachází přes sto metrů horniny. Během plavby se jednou zastavuje, aby si návštěvníci mohli prohlédnout Masarykovu síni, kterou - již podle jména - navštívil první československý prezident Tomáš Garrique Masaryk.

Po vylodění vede krásná cesta k hornímu můstku nad propastí Macocha, která nabízí jedinečný pohled na své dno. Je možné se k ní také vyvézt lanovkou. Ode dna Macochy je to k hornímu můstku 138,5 metru. Dole se pak nachází dvě jezírka - horní s hloubkou 13 metrů a je plně probádané a dolní, které má mít zhruba 50-ti metrovou hloubku, ale není to prý konečný údaj. Může se tedy říci, že propast je hluboká 188,5 metrů. Pro představu - nejvyšší budova Brna i celé České republiky AZ-Tower měří v porovnání s Macochou "pouhých" 111 metrů. To z propasti činí i lákavý cíl pro sebevrahy. O tom psal již na konci 19. století doktor Karel Absolon, který se významně podílel na zkoumání dna propasti i objevování okolních jeskynních prostor a chodeb. Do konce 19. století také prý v okolí Macochy existovalo velmi specifické řemeslo - vytahování mrtvol sebevrahů ze dna. Podzemní chodby byly postupně objevovány totiž až od začátku 20. století. Do té doby se tak museli lidí spouštět dolů na provazech.

 

                                                     Pohled z horního můstku nad Macochou.

Kudy se vydat dál?

Celý Moravský kras je protkán hustou sítí turistických i cyklistických tras. Díky offline aplikaci mapy.cz si můžete naplánovat jakoukoliv trasu, a to jich je v rámci Moravského krasu opravdu hodně! Například od Macochy po žluté přes Koňský spád k rozcestí Nad Pustým žlebem, zde přejít na zelenou a pokračovat k rozcestí Pustý žleb, odkud se vydat po červené okolo Amatérské jeskyně a kolem spousty malých jeskyněk zpět k parkovišti. Nejkrásnější byla zpáteční cesta po červené, kde je možné nahlížet do různých jeskyň a objevovat přírodu kolem sebe. Proto určitě navštivte nejen známé jeskyně s průvodcem, ale projděte si i samotný Moravský kras.

Byli jste někdo v Moravském krasu? Navštívili jste některou z jeskyň? Jaká je vaše oblíbená trasa či místo, které stojí za vidění? 

 

2020.07.06 | Markéta Zuziaková | přečteno: 275x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: Punkevní jeskyně Moravský kras příroda výlet

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Tip pro pohodlnější nakupování

Také rádi nakupujete, ale jste limitováni financemi? Pak vězte, že existuje možnost výhodného nakupování, stačí jen v...
 
celý článek | Admin | 2015.03.22 | přečteno: 12330x

Jak se rychle dočkat nového dekoltu

Čekáte už řadu let na životní změnu se zvětšením poprsí? Blíží se váš okamžik a vy se nemůžete dočkat, až uvidíte výsled...
 
celý článek | Lea Kubová | 2019.09.30 | přečteno: 1407x

Life is too short

Věříte na znamení? Rozhlížíte se kolem sebe a hledáte odpovědi na situace, které se vám dějí, které vás zaskočily a p...
 
celý článek | Beáta Matyášová | 2014.02.28 | přečteno: 12084x

Jak si vybrat kvalitní stylovou kabelku?

Milé ženy, přiznejte se, kolik kabelek se skrývá ve vaší skříni? Určitě málokterá z vás odpoví, že jen jedna. A tak j...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2014.10.21 | přečteno: 12349x
 

Portál pro ženy