Nepřehlédněte
Vše, co potřebujete vědět o stárnutí svého typu pleti
ADHD - co to vlastně znamená a jak poznat příznaky
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
KOUPÁNÍ V LESE: CO JE SHINRIN-YOKU TERAPIE
Je sice léto, ale není koupání jako koupání. „Vykoupat“ se totiž můžete pouhou procházkou lesem. Nemáme na mysli koupání v nějakém jezeře či potoce, ale jedná se o terapii zlepšující vaše fyzické i psychické zdraví. V tomto případě je důležité se vědomě a záměrně vnořit do přírody a vychutnat si všechny okamžiky, které nám nabízí.
Původ
Přesný název je Shinrin-yoku forest therapy a pochází z Japonska. Rozvíjí se od 80. let 20. století jako preventivní léčebná metoda japonského lékařství. Důvodem vzniku bylo zvyšující se procento lidí, kteří tráví svůj život zavření v kanceláři, u nichž se častěji objevují civilizační onemocnění a další zdravotní potíže. „Koupání“ v lese je pro takové lidi příležitost zpomalit a spojit se s přírodou, což lečí nejen tělo, ale i duši.
Co je Shinrin-yoku?
Princip je zcela jednoduchý, jedná se o procházky lesem doprovázené vědomým pomalým dýcháním a cíleným nasáváním lesní atmosféry všemi smysly. Nezajímá vás čas, ani cíl vaší cesty, pouze se otevřete svému okolí a snažíte se vychutnat každý okamžik. Součástí může být meditace, různá dechová cvičení i trénování paměti a pozornosti.
Lidé jsou si samozřejmě vědomi pozitivních účinků, které procházky přírodou mají, už dlouhá léta. Nicméně někdy je potřeba si tyto základní principy připomenout. Myšlenka lesního koupání spočívá v tom, že pobyt v lese má příznivé účinky na lidské zdraví a dochází k celkovému zlepšení života v různých směrech.
POZITIVNÍ ÚČINKY LESNÍ TERAPIE
- posílení imunitního systému
- snížení krevního tlaku
- zmírnění stresu
- zlepšení nálady
- zvýšení míry soustředění, zvláště u dětí s ADHD
- rychlejší zotavení po operaci či nemoci
- více energie
- zlepšení spánku
Mnoho lidí argumentuje tím, že tohle vlastně praktikují každou chvíli a nepotřebují k tomu žádné rady. Odborníci však doporučují zažít lesní terapii s průvodcem, abyste neodbíhali myšlenkami k vlastním starostem, ale skutečně dodržovali zásady terapie, aby byla co nejúčinnější. Často totiž spíše hlídáme, aby nám někam neutekly děti nebo pes, anebo rychle proběhneme lesem, aniž bychom si povšimli něčeho zajímavého.
Doporučená doba pro lesní terapii je tři hodiny, součástí je vylíčení historie a základních principů Shinrin-yoku. Zaměřuje se na trénink smyslů, na přítomný okamžik, chce zkrátka dát šanci tělu i mozku zpomalit a odpočinout si. Během terapie se lidé pohybují pomalu, dotýkají se stromů, soustředí se na barvy a tvary, dýchají zhluboka. Typické zakončení je v leže na zádech pod korunami stromů s pohledem zaměřeným skrze jejich větve. Odstín zelené a modré, barvy lesa a nebe, jsou prý ty nejvíce relaxační!
Poslat článek
Tisk
Štítky: les koupání Shinrin-yoku therapy relaxace