reklama 3 v magazínu pro ženy
reklama 4 v magazínu pro ženy
reklama 1 v magazínu pro ženy

newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

JÓGA: JAKÝ TYP JE PRO VÁS NEJVHODNĚJŠÍ?

 
JÓGA: JAKÝ TYP JE PRO VÁS NEJVHODNĚJŠÍ?

Jóga se stala oblíbeným druhem sportu po celém světě a neustále přibývají další a další příznivci. Zvažujete-li také, že začnete s cvičením, může být pro vás těžké se rozhodnout mezi tolika nabídkami. Existuje totiž velké množství různých typů jógy a každému vyhovuje něco jiného.

 

 

Jóga se doporučuje lidem, kteří mají problémy se zády a potřebují si urovnat myšlenky v hlavě a psychicky se zrelaxovat. Díky cvičení posílíte svaly a zpevníte své tělo. Ačkoliv se cvičení jógy zakládá na stejném setu pozic, ásan, každý druh má pak svá specifika a klade důraz na určitou oblast.

Hatha

Je považována za základní druh jógy vhodné pro začátečníky. Zahrnuje pomalé plynulé pohyby spojené s pravidelným dýcháním. Vede k psychické harmonizaci a zlepšuje pružnost těla. Je proto skvělou volbou, jak s jógou začít.

Vinyasa/flow jóga

Jejím základem je spojení dechu s pozicemi nazývanými pozdravy slunce. Příznačný je pro ni plynulý přechod z jedné pozice do druhé, a tudíž je oproti Hatha józe o něco dynamičtější a náročnější.

Ashtanga

Je rychlý, intenzivní a plynulý styl jógy založený Pattabhi Jois v šedesátých letech 20. století. Nastavená série pozic se provádí vždy ve stejném pořadí. Je vhodná pro lidi, kteří touží po náročnějším fyzickém cvičení, pomáhá při bolestech zad a nehodí se při problémech s koleny.

Power jóga

Tato jedinečná technika spojuje různé styly jógy s prvky bojového umění a meditace. Jedná se o silové dynamické střídání jednotlivých pozic, zaměřuje se na výdrž a výkon, proto je vhodná pro ty, kteří chtějí pomocí jógy hubnout.

Bikram/hot jóga

Založil ji Bikram Choudhury, sestává se z 26 pozic v neměnném pořadí a cvičí se ve 40°C. Teplo uvolňuje svaly a díky pocení má cvičení silné detoxikační účinky, zpomaluje stárnutí a odbourává stres. Díky důkladnému zahřátí vás druhý den tělo nebolí a cítíte se uvolnění.

Iyengar jóga

Hlavními znaky jsou přesnost, detail a zarovnání těla při provádění pozice. Často se používají pomůcky jako např. pásky, polštáře, bloky, prkna, lavice aj. Důležité je správné načasování, setrvání v pozici se správnou dechovou technikou. Důraz je kladen na nohy, protože pozice ve stoji zlepšují rovnováhu, zvyšují vitalitu a cirkulaci tekutin.

Hormonální jóga

Pomáhá regulovat hladinu hormonů a doporučuje se ženám, které chtějí otěhotnět či ženám trpícím premenstruačním syndromem nebo různými potížemi v klimakteriu. Vhodná sestava cviků revitalizuje organismus a odbourává stres. Je ale také vhodná pro muže či diabetiky. Cvičení je rychlé a energetizující, působí jako prevence osteoporózy a kardiovaskulárních onemocnění. Více v našem nedávném článku.

Gravid jóga

Je určena pro těhotné, cvičení je nenáročné, uzpůsobené potřebám nastávajících maminek. Slouží k navození psychické pohody, napojení se na svůj vnitřní systém, vyrovnání hladiny hormonů. Učí práci s dechem, posiluje postavu, především svaly pánevního dna. To usnadňuje porod a urychluje rekonvalescenci po něm.


2019.02.28 | Tereza Nechvílová | přečteno: 1423x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: jóga cvičení zdraví typy jógy

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Máte rádi výzvy? Máme pro vás tři saunové!

V poslední době jako by se s nejrůznějšími výzvami roztrhl pytel. My dali dohromady hned tři, které souvisí se saunov...
 
celý článek | Admin | 2015.09.30 | přečteno: 13788x

Dětská představení

Dneska máme ve školce vánoční besídku. Děti už několik týdnů nacvičují nové písničky, chystají dárečky a těší se, až ...
 
celý článek | Beáta Matyášová | 2013.12.10 | přečteno: 10696x

Dvojitá soutěž o gurmánské kuchařky

Soutěž již byla ukončena. Děkujeme za účast a gratulujeme výhercům! ...
 
celý článek | Admin | 2015.05.28 | přečteno: 10474x

Jak vybrat ty správné snubní prstýnky

Datum svatby už máte v kalendáři vyznačený, teď vás čeká ještě několik důležitých úkolů. Je třeba přijít na to, jak vybr...
 
celý článek | Admin | 2019.02.23 | přečteno: 1177x
 

Portál pro ženy