newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Aneta (27): Trápí mě přítelova žárlivost

 
Aneta (27): Trápí mě přítelova žárlivost

S přítelem jsem se seznámila před půl rokem. Od začátku se mnou chtěl trávit každou volnou chvíli a mě se to nejdřív líbilo. Postupně mi ale začal chybět prostor pro sebe, pro své kamarádky a koníčky. On pro to ale nemá pochopení a hledá za tím nějakého jiného muže. Tak to ale vůbec není. Snažím se mu vysvětlit, že prostě potřebuju i něco jiného než chodit do práce a zbytek času být jen s ním. Jenže každá taková debata končí výměnou názorů, ze které vycházím jako bezcitná potvora. Naposledy mi vyčetl i tu práci, že v ní prý schválně trávím moc času a kdoví s kým. Já ho přitom opravdu miluju a nechci o něj přijít. Jeho žárlení ale začíná být nepříjemné a já nevím, jak mu vysvětlit, že k tomu skutečně nemá žádný důvod.

 

Milá Aneto,

ačkoli to tak na první pohled možná nevypadá, Váš problém je opravdu závažný. Naprosto chápu, že žít vedle člověka, který si Vás plně nárokuje je velmi těžké. Nechci „malovat čerta na zeď“, ale žárlivost je věc, která se může zvrtnout i do takzvané patologické formy, která už je považována za duševní odchylku v pravém slova smyslu.

Problém je, že žárliví lidé bývají také manipulativní. Vy jste zřejmě dost silná a už teď si uvědomujete, že není v pořádku, když Vám partner brání stýkat se s jinými lidmi, a dokonce neváhá použít formu vydírání, kdy Vás označuje za „bezcitnou potvoru“, pokud se věnujete svým zájmům.

Říká se mi to jen velmi těžko, naprosto chápu, že jste zamilovaná, ale na základě svých zkušeností mám obavu, že by se situace mohla zhoršovat.

V zásadě si myslím, že v dané situaci děláte maximum. Neskrývejte své pocity a snažte se je partnerovi prezentovat stále dokola tak, aby se alespoň snažil být objektivní. Což je bohužel velmi těžké, patologické projevy „žárlivci“ brání ve schopnosti zdravého úsudku. Vy se ale nesmíte přizpůsobit situaci tak, jak ji vidí partner, a nechat se vydírat jeho strachem z toho, že jej opustíte.

Vím, že je to těžké i proto, že Vy ho stále milujete a zatím nedošlo k vážnějším projevům, které by zahrnovaly verbální či fyzickou agresivitu.

Každopádně zde je pár tipů, jak se k žárlivému partnerovi chovat:

  • Nechte partnera vymluvit, neodcházejte a vyslechněte jeho nekonečný monolog o věrnosti, o jeho pochybách, o všech důvodech, které ho k žárlivosti vedou.

  • Na žárlivé dotazy neodpovídejte. Nenechejte se vmanipulovat do situace, kdy se budete obhajovat a snažit se vysvětlit všechny důkazy o své nevině. Každá odpověď, kterou partnerovi dáte, jen povzbudí další proud dotěrných otázek.

  • Partnera ujišťujte o své lásce k němu. Při odpovědi na otázky typu: "Co jste včera večer s tou kamarádkou dělaly? Neříkej mi, že jste tam byly samy dvě, ženy! Určitě s vámi nebyl ten nový kolega z práce?" nevymlouvejte partnerovi jeho představu, neobhajujte se, jen ho ujistěte o svém citu: "Mám tě moc ráda a záleží mi na tobě"... Za žárlivými scénami je často jen potřeba neustálého ujišťování.

  • Pokud partner v žárlivých otázkách pokračuje, ignorujte je a převeďte řeč na jiné, aktuální téma. Hlavně zůstaňte v klidu a v klidu se ptejte. Třeba: "Nevíš, co dnes dávají večer v televizi?" nebo "A jak jsi se dnes celý den měl ty? Je něco nového?" a podobně.

Rada je velmi těžká, protože Váš partner si svůj stav neuvědomuje, nepovažuje jej za svůj problém, a tudíž asi nebude ochoten vyhledat odbornou pomoc. Jenž právě pomoc psychologa či terapeuta by v tomto případě byla na místě a zcela adekvátní.

Jestliže se chování Vašeho partnera nezlepší, bude opravdu nutné mluvit s ním o jeho problému jako o nemoci a v klidu mu doporučit, aby vyhledal odbornou pomoc.

Mrzí mě, že jsem Vás svými informacemi asi nepotěšila, přesto věřím, že se Vám podaří situaci zvládnout a Vy budete moct zůstat s člověkem, kterého milujete.

JB

 

Máte nějaký dotaz nebo problém, se kterým si nevíte rady? Napište na e-mailovou adresu jana.b@portalprozeny.cz naší psycholožce Janě Brandtlové.

 

 

2021.02.14 | Jana Brandtlová | přečteno: 30182x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: žárlivost partner vztahy psychika duševní porucha psychologie

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Zpečeťte svou lásku!

Jak strávit 14.února – svátek svatého Valentýna? Kam vzít svého partnera, jak ho překvapit? Romantická večeře p...
 
celý článek | Potvora Fintivá | 2015.01.26 | přečteno: 30300x

Co sbalit na dovolenou? Nezapomeňte na deskové hry

Konečně je tady léto a čas dovolených. Také se už nemůžete dočkat, až se budete toulat po horách, objevovat krásy cizích...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2023.07.06 | přečteno: 756x

Nezapomínejte o sebe pečovat. Stačí pár jednoduchých kroků

Jak zjistily studie, péče o sebe ženy nejvíc zajímá na začátku každého ročního období. Každopádně ono není podstatné, kd...
 
celý článek | Jana Brandtlová | 2021.09.28 | přečteno: 30176x

Honí vás pořád chuť na sladké? Utečte jí

Asi i vám se už někdy v životě stalo, že jste klidně v noci vstala z postele a vyplenila všechny sladké dobrůtky, c...
 
celý článek | Jana Brandtlová | 2021.03.06 | přečteno: 30099x
 

Portál pro ženy